Skaczące stopy – zabawa ruchowa dla dzieci DIY + szablon

Skaczące stopy to wartościowa zabawa ruchowa dla  dzieci, którą można wykorzystać podczas zajęć z dziećmi w gabinecie integracji sensorycznej, przedszkolu lub szkole, a także w domu. Dobra zabawa i dostarczenie dodatkowej dawki ruchu szczególnie podczas brzydkiej pogody może zachęcić Was do zrobienia własnych materiałów potrzebnych do zabawy.

Jak samodzielnie zrobić stopy do zabawy?

Materiały jakich potrzebujesz to: szablon stóp, wycieraczki, marker lub pisak, nożyczki.

Użyłam wycieraczek z Ikei. Są tanie – 1 sztuka kosztuje 3 zł, a dodatkowo mają warstwę gumy, która zapobiega ślizganiu się stóp po podłodze, dzięki temu są bezpieczniejsze niż inne materiały. Z dwóch takich wycieraczek zrobiłam 11 par stóp.

Pierwszym etapem jest wydrukowanie szablonu stóp, który pobierzesz niżej i odrysowaniu go na wycieraczkach.

Kiedy wytniesz wszystkie stopy, możesz dowolnie ułożyć je na podłodze i zaprosić dzieci do zabawy.

Jak się bawić w skaczące stopy?

Z utworzonych stóp ułóż na podłodze trasę, którą pokonać ma dziecko. Stopy mogą układać się w różnych kierunkach, mogą zawracać lub być ułożone pojedynczo. Zadanie polegające na skakaniu po torze utworzonym ze stóp ma być dobrą zabawą, ale i wyzwaniem dla Twojego malucha. Precyzyjne skakanie po stopach wymaga leżącą na podłodze.

Myślę, że wartością stóp wyciętych z wycieraczki, która ma gumową podstawę jest to, że za każdym razem tor utworzony przez Ciebie lub dziecko może być inny. Możesz ułożyć trudniejszą lub łatwiejszą trasę, w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka.

Dlaczego ta zabawa jest wartościowa?

Zabawa w skaczące stopy:

• Wpływa pozytywnie na rozwój motoryki dużej;
  • Wspomaga reakcje równoważne;
  • Pomaga w planowaniu motorycznym;
  • Wspomaga koordynację wzrokowo-ruchową i obustronną;
  • Ćwiczy rozróżnianie prawej i lewej strony;
  • Wspomaga koncentrację.

Zabawa przetestowana jest na dzieciach i gwarantuję Ci, że skakanie okaże się dla nich wielką atrakcją. Dodatkowo będzie wsparciem w rozwoju maluchów i fajnym pomysłem na aktywne spędzenie czasu.

Źródło: https://sensonauka.pl/