Aktualności/nubo
Skaczące stopy to wartościowa zabawa ruchowa dla dzieci, którą można wykorzystać podczas zajęć z dziećmi w gabinecie integracji sensorycznej, przedszkolu lub szkole, a także w domu. Dobra zabawa i dostarczenie dodatkowej dawki ruchu szczególnie podczas brzydkiej pogody może zachęcić Was do zrobienia własnych materiałów potrzebnych do zabawy.
Jak samodzielnie zrobić stopy do zabawy?
Materiały jakich potrzebujesz to: szablon stóp, wycieraczki, marker lub pisak, nożyczki.
Użyłam wycieraczek z Ikei. Są tanie – 1 sztuka kosztuje 3 zł, a dodatkowo mają warstwę gumy, która zapobiega ślizganiu się stóp po podłodze, dzięki temu są bezpieczniejsze niż inne materiały. Z dwóch takich wycieraczek zrobiłam 11 par stóp.
Pierwszym etapem jest wydrukowanie szablonu stóp, który pobierzesz niżej i odrysowaniu go na wycieraczkach.
- Pobierz Szablon stóp: Stopa-szablon-Sensonaukapl.pdf
Kiedy wytniesz wszystkie stopy, możesz dowolnie ułożyć je na podłodze i zaprosić dzieci do zabawy.
Jak się bawić w skaczące stopy?
Z utworzonych stóp ułóż na podłodze trasę, którą pokonać ma dziecko. Stopy mogą układać się w różnych kierunkach, mogą zawracać lub być ułożone pojedynczo. Zadanie polegające na skakaniu po torze utworzonym ze stóp ma być dobrą zabawą, ale i wyzwaniem dla Twojego malucha. Precyzyjne skakanie po stopach wymaga leżącą na podłodze.
Myślę, że wartością stóp wyciętych z wycieraczki, która ma gumową podstawę jest to, że za każdym razem tor utworzony przez Ciebie lub dziecko może być inny. Możesz ułożyć trudniejszą lub łatwiejszą trasę, w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka.
Dlaczego ta zabawa jest wartościowa?
Zabawa w skaczące stopy:
- Wpływa pozytywnie na rozwój motoryki dużej;
- Wspomaga reakcje równoważne;
- Pomaga w planowaniu motorycznym;
- Wspomaga koordynację wzrokowo-ruchową i obustronną;
- Ćwiczy rozróżnianie prawej i lewej strony;
- Wspomaga koncentrację.
Zabawa przetestowana jest na dzieciach i gwarantuję Ci, że skakanie okaże się dla nich wielką atrakcją. Dodatkowo będzie wsparciem w rozwoju maluchów i fajnym pomysłem na aktywne spędzenie czasu.
Źródło: https://sensonauka.pl/