Aktualności/nubo

POMYSŁY NA MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA DZIECI W WIEKU 2-6 LAT

Jak dobrać mikołajkowy prezent do emocjonalnych, poznawczych, fizycznych i społecznych potrzeb malucha? Jakie upominki ucieszą dzieci w wieku 2-3 lat, a jakie sprawią radość nieco starszym smykom – przedszkolakom? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów na 6 grudnia?

Przedstawiamy kilka pomysłów na ciekawe, rozwijające i dobrane do wieku dzieci prezenty mikołajkowe.

Prezenty dla dzieci w wieku 2-3 lat

Z uwagi na liczne skoki rozwojowe u pociech w wieku dwóch i trzech lat, warto podczas kupowania prezentów wziąć je pod uwagę. Pomiędzy 24 a 36 miesiącem życia maluszki pragną być bardziej samodzielne, coraz częściej manifestują swoją indywidualność i chcą o sobie decydować. Fantastycznym sposobem na zajęcie uwagi dziecka i zaspokojenia jego rozwojowych potrzeb będą wszelakie gry, zabawki kreatywne i układanki. Co jeszcze ucieszy malucha w tym przedziale wiekowym?

Akcesoria plastyczne

Maluszki uwielbiają wyrażać się poprzez malowanie i rysowanie. Z tego też powodu warto rozważyć zakup kredek świecowych np. kamyków lub farbek – w sztyfcie, piankowych czy tych do malowania palcami. Świetnym pomysłem jest dodanie do zestawu kolorowanek (np. z welurową obwolutą ułatwiającą niewychodzenie poza krawędzie), obrazków do ozdabiania lub silikonowej maty przeznaczonej do kreatywnych zabaw.

Układanki i puzzle

Wszelakiego rodzaju elementy wymagające wzajemnego dopasowania będą poprawiały u maluszków zwinność oraz koordynację. Puzzle i układanki wpłyną pozytywnie również na analityczne myślenie oraz umiejętność koncentracji na zadaniu. Warto pamiętać jednak o dopasowaniu poziomu skomplikowania zabawki do wieku dziecka. Zbyt duża ilość elementów oraz zbyt mały rozmiar może przerosnąć 2-3latka i zniechęcić go do dalszych zabaw. Szukajmy więc kilkuelementowych akcesoriów z dużymi komponentami np.:

  • 4 drewnianych klocków puzzli, z których można ułożyć kilka obrazków;
  • 6-elementowej układanki sensorycznej, w której rozpoznaje się kształty i dźwięki;
  • Sensorycznych sorterów (kilkuelementowej układanki z wnękami, w których należy umieścić brakujące elementy – np. drzewko i owoce);
  • Drewnianych klocków kamieni o nieregularnych kształtach, które umożliwiają budowanie konstrukcji;
  • Puzzli z magnesami (np. rybki i wędka);
  • Puzzli piankowych;
  • Piramidek otoczaków, czyli kolorowych obręczy, które nakłada się na drążek;
  • Układanek składających się z kilku dużych kartonowych puzzli.

Książeczki

Czytanie dziecku to fantastyczny sposób na budowanie więzi z maluchem, z jednoczesnym zaspokajanie jego potrzeb emocjonalnych. Wspólne przeglądanie obrazków i opowiadanie historii to także wspieranie rozwoju dziecka poprzez szybszą naukę znaczeń słów oraz pojęć abstrakcyjnych. Dla dwulatków warto wybierać pozycje z małą ilością tekstu, ale dużą liczbą obrazków (z elementami angażującymi do interakcji z książeczką np. przyciskami wydającymi dźwięki). Trzylatkom można zakupić już książki z bardziej skomplikowanymi historyjkami i odrobinę trudniejszym słownictwem.

Odzież i dodatki

Prezentem dawanym z myślą zarówno o dziecku, jak i rodzicu, będą ubranka i akcesoria dziecięce. Takim upominkiem może być np. dziewczęcy zestaw czapki i szalika wykonany z naturalnych tkanin. Warto wybrać komplecik ozdobiony uszami lub pomponami, gdyż takie elementy przyciągają uwagę maluchów. Z kolei wysokiej jakości naturalne włókna, z jakich uszyte zostały akcesoria, np. bawełna lub miękka wełna, ochronią główkę dziecka przed wiatrem i chłodem, ale jednocześnie jej nie przepocą. Pamiętajmy o tym, że wilgotne czoło i włosy po ściągnięciu czapki dziecięcej mogą świadczyć o nienajlepszym składzie materiału. Szukajmy więc nakryć głowy, szalików, kominów i rękawiczek, w których składzie znajduje się minimum 80% naturalnych włókien (wełna merynosa, wełna alpaki, bawełna) i maksymalnie 20% syntetycznych (więcej na temat klasyfikacji tkanin pisaliśmy w artykule Z CZEGO USZYTE SĄ UBRANKA TWOJEGO DZIECKA – Z TKANIN NATURALNYCH, SZTUCZNYCH A MOŻE SYNTETYCZNYCH?).

Ubranka oraz dodatki warto zapakować do estetycznych pudełeczek np. z logotypem marki. W ofercie sklepu TuSzyte.pl znaleźć można opakowania na prezenty w 3 rozmiarach – małym, średnim i dużym!

Przytulanki i maskotki

Lalki, maskotki i wszelkiego rodzaju przytulanki, to mali przyjaciele Twojego dziecka. To z nimi zasypia, rozmawia, bawi się i zabiera w podróż. Takie zabawki są również swoistym synonimem bezpieczeństwa i pozwalają ukoić oraz uspokoić malca w stanie nadmiernego pobudzenia. Nie zapominajmy także o tym, że dbanie o swojego ukochanego misia uczy dziecko troski, czułości i odpowiedzialności. Przytulanki pomagają również w rozwijaniu samodzielności oraz kreatywności. Nie ma jednak jedynej słusznej maskotki, która zadowoli każde dziecko. U jednego smyka przyjmie się szmaciana lalka, u drugiego szumiący miś, a u trzeciego mięciutka wańka-wstańka.

Zabawki do kąpieli

Dla wielu maluchów kąpiel bywa niezwykle stresująca, a to właśnie zabawki do kąpieli pozwalają kojarzyć dziecku wieczorną toaletę z czymś przyjemnym. Sensoryczne piłki, gumowe zwierzątka, gry memory do wanny, wieże z piłeczkami i zjeżdżalnią, wieże-kubeczki, psikawki, fontanny itd. z pewnością umilą czas spędzony w wannie. Jednocześnie to one poprawią motorykę, wyobraźnię i kreatywność dziecka, a także wzmogą jego chęć eksperymentowania i odkrywania.

Mikołajkowe prezenty dla przedszkolaków (3-6 lat)

Pomimo licznych różnic pomiędzy dziećmi w wieku 3 i 6 lat, istnieje także wiele wspólnych cech charakterystycznych dla maluchów w tym okresie rozwoju. Smyk w wieku przedszkolnym jest już na tyle samodzielny, że jest w stanie dłużej obcować w nowych środowiskach. Jednocześnie u przedszkolaków zaobserwować można stopniowe zmiany mechanizmów działania – z prymitywnych na te wyższego rzędu. Pociechy dostosowują się do turbulentnych sytuacji społeczno-kulturowych (pomimo że ich psychikę cechuje duża emocjonalność oraz częstość przechodzenia w stany krańcowe np. płacz-śmiech). To w związku z tym jest niezwykle ważny czas w życiu malucha i warto go w tym aktywnie wspierać. W jaki sposób? Polecamy zadbać o przemyślane prezenty mikołajkowe odpowiadające na potrzeby 3-6latków (tj. dużą potrzebę ruchu, zaciekawienie, naśladowanie i twórcze przetwarzanie). Jakie upominki spełnią te założenia?

Kreatywne akcesoria plastyczne

U dzieci w wieku przedszkolnym widać, jak ogromną rolę odgrywa wyobraźnia. Jednocześnie właśnie wtedy zwiększa się ich sprawność i umiejętności manualne. Modelina, masa plastyczna z foremkami, ciastolina czy piasek księżycowy są więc idealnymi propozycjami dla dzieci od 3 roku życia. Bardzo dobrze sprawdzą się również kolorowe bibułki, wszelkiego rodzaju wycinanki i farby.

Książeczki

Dla 4,5 i 6-latków polecamy zarówno książki przygodowe, jak i te edukacyjne np. „Dziecko w brzuchu mamy”. Dla zerówkowiczów warto zakupić także pozycje do nauki czytania, pisania i liczenia np. elementarz do czytania metodą sylabową. Polecanymi pozycjami są również te wspierające dziecięcą psychikę – dzięki nim smyk odkryje na przykład, że pojawiające się w życiu trudności mogą być traktowane po prostu jak wyzwania.

Zabawki umożliwiające odgrywanie ról

Dla maluchów, które uwielbiają naśladować dorosłych lub obserwować ich przy codziennych czynnościach, warto zakupić zestawy imitujące rzeczywiste produkty. Dzieciaczkom zainteresowanym kucharzeniem polecamy np. drewnianą kuchenkę, zestaw śniadaniowy z ekspresem czy komplet małego szefa kuchni. Dla smyków lubiących przyjmować gości, można zakupić z kolei zabawkowy zestaw do parzenia herbaty lub drewniany komplet filiżanek i dzbanków. Jeszcze inną propozycją jest set z plastikowymi akcesoriami do golenia, kosmetyczka, skrzynka z narzędziami czy komplet dla małego lekarza.

Gry

Ponieważ z reguły dzieci od trzeciego roku życia już bardzo dobrze komunikują się z otoczeniem, a dodatkową coraz chętniej bawią się w grupie, warto sprezentować im grę planszową, logiczną lub słowną. Wszelkiego rodzaju zgadywanki, łamigłówki oraz gry towarzyskie z wykorzystaniem planszy, nie tylko wesprą kreatywność i strategiczne podejście do zadań, ale będą rozwijały także logiczne myślenie, wyobraźnię oraz współzawodnictwo i współdziałanie. Z kolei gry zręcznościowe poprawią koordynację wzrokowo-ruchową, sprawność manualną oraz umiejętność skupienia uwagi.

Zabawki edukacyjne

Na sklepowych półkach znaleźć można niezliczoną liczbę zabawek edukacyjnych, które wspierać mogą kilka obszarów: emocjonalny, fizyczny, poznawczy czy społeczny. W zależności od zainteresowań i potrzeb dziecka, możemy postawić np. na nawlekane zabawki motoryczne, kolorowe koła zębate, projektor historyjek czy klocki pozwalające na zabawę w „czego brakuje”. Świetnym pomysłem może okazać się również interaktywny robot do programowania czy projektor do szkicowania.

Ubranka

Smyki w wieku przedszkolnym są niezwykle aktywne ruchowo – mają niespożyte pokłady energii. Aby zapewnić im komfort podczas zabaw i harców, warto zakupić ubranka z naturalnych tkanin (bawełny, wełny, lnu). Garderoba uszyta z włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego jest przewiewna, pochłaniająca wilgoć i oddychająca. Wysokiej jakości materiały są również przyjemne w dotyku, a pamiętajmy, że wiele dzieci ma zaburzenia integracji sensorycznej (nadwrażliwość na m.in. szorstkie i drapiące tkaniny).

Skupienie się wyłącznie na składzie materiału nie jest jednak wystarczające. Przedszkolaki chcą już wyrażać się poprzez strój, dlatego ewentualne zakupy odzieżowe warto skonsultować z rodzicami. Może okaże się, że chłopiec marzy o koszulce lub bluzie z ulubionym bohaterem kreskówkowym, a dziewczynka o opasce na głowę czy tiulowej spódniczce? Wtedy mikołajkowe prezenty faktycznie przyniosą masę radości!

Źródło: https://tuszyte.pl/