Odkręcanie, dopasowanie i zakręcanie nakrętek

Ćwiczenia życia praktycznego w metodzie Montessori mogą dla dziecka być – a w zasadzie przeważnie są – również fajną zabawą. Dzisiejszym ćwiczeniem dla mojej córki, było manipulowanie różnego rodzaju pojemnikami i ich nakrętkami.

Z pojemniczkami i nakrętkami mamy do czynienia każdego dnia. Dla nas – dorosłych – odkręcenie butelki to chwilka. Niewiele więcej czasu zajmuje nam również wzrokowe dopasowanie odpowiedniej nakrętki do buteleczki. Dla małego dziecka nie jest to tak prosta i oczywista czynność, a która jednak będzie mu potrzebna. Dziecko może ćwiczyć zakręcanie i odkręcanie – w formie zabawy, dzięki czemu szybciej dojdzie do wprawy.

Co będzie Ci potrzebne?

Poszukaj w domu pojemniczków, buteleczek na nakrętki, ale takich, żeby były różnych rozmiarów. Jestem typem chomika i bez trudu znalazłam kilkanaście takich pojemniczków, głównie po kosmetykach. Pamiętaj żeby dokładnie umyć wszystkie pojemniki i buteleczki. W zasadzie to wszystko, co będzie Ci potrzebne.

Co daje takie ćwiczenie?

• Ćwiczy motorykę małą.
  • Ćwiczy koordynację ręka-oko.
  • Wspomaga koncentrację.
  • Rozwija samodzielność, wiarę we własne siły i możliwości.
  • Daje dziecku poczucie własnego wkładu w domowe życie.

Jak się bawić?

Poproś dziecko by odkręciło wszystkie pojemniczki. W przypadku mniejszych dzieci wybierz tylko kilka pojemników. Dobrze jest też poluzować nakrętki, by odkręcanie nie sprawiało małym rączkom zbyt dużej trudności.

Odkręć pojemniczki i ułóż w rządku obok siebie. Wszystkie nakrętki umieść w koszyczku. Poproś dziecko o dopasowanie nakrętek do pojemniczka. W przypadku mniejszych dzieci dobierz mniejszą liczbę pojemników (3 w zupełności wystarczą). 2-latek (2 lata i 5 miesięcy – tyle ma moja córka wykonując teraz to ćwiczenie) poradzi sobie z większą ilością.

Najlepiej połączyć oba etapy: niech dziecko samo odkręci, następnie dopasuje i zakręci nakrętkę na odpowiednim pojemniczku. Zawsze jednak pamiętaj, by dobrać ilość pojemników do wieku i umiejętności dziecka. Zbyt duża ilość może dziecko zniechęcić, bo zadanie będzie cechował zbyt duży stopień trudności.

Dzieci dosyć wcześnie zaczynają interesować się pojemniczkami z nakrętkami. Interesuje je, co może znajdować się środku i jak tam się dostać. Dlatego zabawa nada się już dla rocznych dzieci. Zakręcanie i odkręcanie można ćwiczyć również przy okazji wykonywania rozmaitych prac domowych, zawsze wtedy, gdy nadarzy się taka potrzeba. Odkąd córkę zainteresowały pojemniczki proszę ją o pomoc przy odkręceniu i zawsze cieszy mnie jej radość z sukcesu. Wierzy w swoje siły i możliwości, a pomoc mamie sprawia jej nieukrywaną radość.

Źródło: https://littledot.pl/