Aktualności/nubo

Jak nauczyć dziecko uczyć się?

Słynny amerykański pisarz Mark Twain powiedział kiedyś: „Nigdy nie pozwól Twojej szkole stanąć na drodze Twojej edukacji.” Dzisiaj ta wypowiedź stała się aktualna jak jeszcze nigdy – współczesny system nauczania nie zawsze radzi sobie z problemami i przekazuje dzieciom przestarzałe nawyki. Być może teraz są one przydatne, ale za 10 lat będą nadawały się tylko do kosza, a nie o to przecież chodzi w nauce.

Świat zmienia się w zastraszającym tempie i rodzice powinny zapewnić swoim dzieciom naukę nawyków i umiejętności, które będą przydatne w świecie, jakiego jeszcze nie potrafimy sobie wyobrazić.

-> Naucz dziecko adaptować się do stale zmieniającego się świata 🧚‍♀️

Współczesne społeczeństwo cały czas wymyśla nowe sposoby i podejścia do tworzenia rzeczy, a nowe technologie cały czas się rozwijają. Dlatego nikt nie może przewidzieć, jak będzie wyglądać przyszłość i jak potoczą się nasze losy.

Niezmienną pozostaje tylko zmiana – tę myśl należy zaszczepić w głowie dziecka, żeby poradziło sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu w przyszłości.

Rozwijanie umiejętności uczenia się jest nie mniej ważne, niż określona wiedza z przedmiotów. Ten nawyk przydaje się w dzieciństwie, jak również w dorosłości. Jeden z najpopularniejszych kursów na Coursera nie bez powodu nazywa się Learning How To Learn, czyli „Uczymy się uczyć się”. W momencie pisania tego artykułu, kurs ukończyło ponad 3 miliony ludzi!

Jak nauczyć dziecko uczyć się? Poniżej przedstawiliśmy pięć aktywności, które pomogą Wam osiągnąć zamierzone rezultaty.

  • Wspieraj starania, a nie talent.

Profesor psychologii Carol Dweck z Uniwersytetu Stanforda – innowator w obszarze motywacji i autorka niezwykle popularnej książki Mindset  –  twierdzi, że chwalenie dzieci za starania, a nie za talent (wrodzone zdolności), wyzwala w nich większą chęć do rozwiązywania problemów. Dlatego tak ważnym jest, aby chwalić dziecko za próby nauki i pomagać mu w znajdowaniu efektywnych sposobów przyswajania wiedzy, na przykład podczas przygotowań do testu z matematyki połóżcie nacisk na rozwiązywanie zadań, a nie analizowanie notatek i czytanie konspektów. Skupienie uwagi na staraniach i strategiach naprowadza dziecko na drogę ku kompetentności.

  • Udoskonalaj w dziecku umiejętność rozwiązywania problemów

Brzmi to bardzo dziwnie, ale proste ćwiczenie pozwoli Ci zrozumieć ten punkt. W odpowiednim momencie, kiedy dziecko będzie mieć z czymś problem, zadaj mu pytanie: „Jak myślisz, co pomoże Ci rozwiązać ten problem?”. W maluchu rozbudzi się instynkt rozwiązywania problemów i po kilku skargach otrzymasz konkretny plan rozwiązania problemu.

Naucz dziecko rozkładać rozwiązywanie problemów na zadania, aby już od dzieciństwa wykształciło w sobie myśl: „Problemy nie są skomplikowane, po prostu trzeba rozwiązywać je w częściach.”.

  • Wyjaśnij dziecku, dlaczego powinno uczyć się.

Ta zasada jest prosta: kiedy dzieci rozumieją, po co wykonują daną czynność, jest im łatwiej jest im łatwiej przekonać się do niej. Jeśli dziecko nie rozumie, dlaczego powinno się uczyć, cały czas będziesz wysłuchiwać narzekań „Po co mam uczyć się przedmiotów, które i tak nie przydadzą mi się w przyszłości?”. Dlatego warto jest poświęcić chwilę i porozmawiać z dzieckiem na temat przydatności nauki.

Możesz powiedzieć, że nauka w dzieciństwie pozwala rozwijać umiejętności, z których będzie korzystać w dorosłym życiu. Do takich umiejętności należą: efektywne wykonywanie pracy, odbiór i przetwarzanie informacji, zostającej w głowie i współpraca z zespołem.

Podkreśl wartości ważne dla dziecka, a nie swoje życzenia czy obowiązek posiadania świadectwa z paskiem.

  • Świętujcie postępy w nauce

Oceniaj włożone siły i podkreślaj postępy dziecka. Kiedy dzieci widzą swoje postępy, czują się zdolne i jeszcze chętniej kontynuują naukę, wkładając w nią więcej sił. Jeśli chcesz wykształcić w dziecku stałą chęć do nauki, musisz je często chwalić i celebrować sukcesy.

Pomagaj dziecku w rozkładaniu dużych zadań na mniejsze i bardziej przystępne, co pozwoli na łatwiejsze zauważanie postępów. Przypominaj, że na początku nie radziło sobie z czynnością, którą teraz wykonuje bez problemów. Pokazuj mu, jak daleko już zaszło.

Poczucie postępu to najlepszy bodziec, który „zapisuje się” w psychice dziecka i okazuje się bezcennym w wieku dorosłym.

  • Pokaż dziecku wzór do naśladowania (lub lepiej – stań się nim).

To Ty masz największy wpływ na swoje dziecko. Przykład rodzica, na którym można się opierać, pomaga dziecku zdecydować, kim chce być w przyszłości i jak poprowadzić swoje życie. Ulubiony nauczyciel, mama, tata, rodzeństwo czy dziadkowie mogą zainspirować dziecko do ciężkiej nauki i czerpania z niej radości.

Źródło: https://allright.com/pl/