Aktualności/nubo

Atrakcyjne zabawy z użyciem taśmy malarskiej

Dziś prezentujemy kilka fantastycznych propozycji na zabawy z taśmą malarską dla dzieci tych z Was, którzy twierdzą, że ich dzieci nie da się już zaskoczyć zabawami w domu.

Czas kiedy dziecko musi zostać w domu, a my dorośli staramy się wymyślać dla niego zabawy nie zawsze jest dla nas najłatwiejszy. Zazwyczaj jest to czas choroby dziecka lub niesprzyjającej pogody i wówczas dziecko poszukuje atrakcji w domu. Warto zadbać, aby to było coś innego niż telewizja i tablet.

Nie trzeba wiele, aby wciągnąć dziecko do aktywizującej zabawy. Jedyne czego będziecie potrzebować to kolorowa taśma malarska lub/i taśmy dekoracyjne. Taśma malarska – jest niedroga, nie niszczy podłóg, ścian czy innych elementów. Łatwo można ją usunąć i wykorzystać organizując zabawę dla dzieci. Taśma dekoracyjna, tzw. washi tape przyda się zarówno do poniższych zabaw, jak i innych kreatywnych prac dzieci.

Zabawy z taśmą malarską

1. Gra w klasy

Kiedy tylko za oknem robi się ciepło i można wyciągnąć kredę nasze dzieci uwielbiają grać w klasy. Zabawy chodnikowe funkcjonują u nas każdego roku w wakacje, gdy dzieci są w domu. Kreda, kamienie i znoszone patyki to codzienność na naszych przydomowych schodach.

Wykorzystując kolorową taśmę malarską zamiast kredy możesz przygotować grę w klasy w domu. Sprawdzi się tutaj zarówno zwykła taśma papierowa, jak i taśma do emalii, która zdecydowanie ma dłuższą żywotność przy zabawach z dziećmi.

Potrzebujesz jeden lub dwa kolory taśmy malarskiej tesa® . Jednym kolorem wyklejasz tzw. chodnikowego chłopka, a drugim wyklejasz cyfry. Dzieci korzystają z propozycji zabawy z taśmą malarską, a Ty masz czas na kawę.

zabawy z taśmą malarską

Zasady gry w klasy:

Grę zaczyna ten, kto jako pierwszy rzuci kamykiem na pole z numerem 1.
Do zabawy w domu proponuję zastąpić kamyk dużym guzikiem lub kulką z papieru.

Osoba rozpoczynająca grę skacze na jednej nodze (lub dwóch nogach w przypadku młodszych dzieci) po wszystkich polach. Na podwójnym i potrójnym polu staje w rozkroku. Podczas skakania nie można się podpierać drugą nogą. Jeśli dziecko to zrobi, wówczas jest skucha i trzeba wszystko zaczynać od początku. Po zaliczonej pierwszej rundzie, należy “kamyczkiem” trafić pole z numerem „2” i tak dalej.

Gra trwa do momentu, gdy wszyscy ją ukończą.

2. Pajęczyna, czyli tzw. laserowy labirynt

Pajęczyna to zabawa dla małych i dużych. Potrzebujesz jedynie taśmy malarskiej tesa®. A jeśli boisz się, że Twoje nazbyt aktywne pociechy zerwą taśmę w trakcie przedzierania się przez labirynt-pajęczynę, to dodatkowo zabezpiecz jej końcówki paskami tej samej taśmy malarskiej. Można wykorzystać różne kolory, które oznaczamy konkretnymi punktami ujemnymi za ich dotknięcie.

Za pokonanie całej trasy można zdobyć 10 pkt, za każde dotknięcie taśmy -1 pkt. Zwycięzca wybiera zabawę z magicznego słoiczka, o którym piszę poniżej.  
Do zabawy w pajęczynę wracamy zarówno podczas choroby, jak i podczas odwiedzin innych dzieciaków w naszym domu.

Najlepszy będzie wąski korytarz. To da nam więcej możliwości, aby utrudnić przejście pajęczym specom. Ten laserowy labirynt, nazywany także treningiem szpiegów to doskonała gimnastyka dla dzieci, które uwielbiają przemieszczać się pomiędzy laserami.

zabawy z taśmą malarską

3. Magiczny kubeczek “Nudzi mi się”

Ta zabawa zrodziła się z potrzeby chwili. Są dni, gdy możesz poświęcić nie wiem ile uwagi dzieciom, a one zawsze chcą jeszcze, albo zwyczajnie marudzą i wówczas pada sakramentalne: “Mamo, nudzi mi się”.
Oczywiście możesz skorzystać z tekstu “Inteligentne dzieci się nie nudzą idź się pobawić” lub zaproponować magiczny kubeczek z zadaniami.

zabawy z taśmą malarską

Do przygotowania tego domowego pomocnika będziesz potrzebować ozdobnych dekoracyjnych taśm tesa® tzw. washi tape oraz szpatułki laryngologiczne. Najprościej zamówisz je przez internet lub kupisz w dobrze zaopatrzonej aptece.

Patyczki można oznaczyć tematycznie, np. różowe to zabawy rysunkowe, niebieskie to gry planszowe, brokatowe – zadania w pomaganie mamie, etc.
Z czasem można dokładać zadania, albo zmieniać okleinę z taśmy, bo dzieci szybko zapamiętują.

zabawy z taśmą malarską

4. Domowy labirynt

Do przygotowania labiryntu wykorzystaj taśmę malarską.
Jeśli chcesz, aby labirynt posłużył trochę dłużej dzieciom wykorzystaj taśmę do farb emaliowych. Zdecydowanie polecam taśmę maskującą tesa®
Te taśmy zdecydowanie dłużej trzymają się podłoża i są bardziej odporne na tupot małych stóp.  

Można wykleić sam labirynt lub umieścić jakiś skarb, który dzieci muszą zdobyć. Warto wykleić taki labirynt, w którym można umieścić skarb w różnych miejscach.

zabawy z taśmą malarską

5. Nauka cyfr

To kolejna zabawa, dzięki której dziecko się uczy.
Pamiętam, gdy Pierworodna uczyła się liczyć pokonując schody w swoim przedszkolu. Z Juniorem liczyliśmy schody w domu, a gdy zaczął się etap rozpoznawania cyfr powyklejałam taśmą malarską cyfry na schodach.

zabawy z taśmą malarską

Kolejny sposób na naukę cyfr i liczenia to zabawa w pokoju dziecka. Tam przecież jest zawsze wiele zabawek, które warto policzyć. Dziecku pozostaje tylko przyporządkowanie zabawek do zaprezentowanych cyfr.

zabawy z taśmą malarską
zabawy z taśmą malarską

Jeśli macie swoje sprawdzone zabawy z taśmą malarską to chętnie je poznamy i wypróbujemy z dzieciakami. Jeśli uda się Wam wypróbować nasze propozycje dajcie znać, a jeśli spodobały się Wam tak, jak i nam to będzie nam miło jeśli udostępnicie je dalej. ☺

Źródło: https://www.matczynefanaberie.pl/